Definicja i charakterystyka podgardla wieprzowego
Podgardle wieprzowe to tłuszczowo-mięśniowa część tuszy wieprzowej, która pochodzi z szyi zwierzęcia. Jest to element handlowy bez kości, który jest pozyskiwany z tuszy wieprzowej. Może być ono schłodzone lub zamrożone, w zależności od potrzeb i preferencji konsumenta.
Podgardle wieprzowe jest odcięte od dołu po linii podziału tuszy, od przodu po linii odcięcia głowy, a od tyłu i od góry po linii odcięcia karkówki. Powierzchnia podgardla powinna być czysta, nie zakrwawiona, bez przekrwień i rozmiażdżonych kości. Nie dopuszcza się oślizgłości, nalotu pleśni, natomiast części rozmrożone mogą być wilgotne.
Barwa mięśni podgardla powinna być jasnoróżowa do czerwonej, a tłuszczu – biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym. W przypadku mięsa i tłuszczu mrożonego dopuszcza się nieznaczne zszarzanie barwy na powierzchni. Mięso powinno mieć zapach swoisty, charakterystyczny dla mięsa świeżego, bez oznak zaparzenia i rozpoczynającego się psucia.
Podgardle wieprzowe jest rodzajem mięsa, które charakteryzuje się wyższą zawartością tłuszczu. Jest ono bogate w prozdrowotne tłuszcze z rodziny omega 3 i 6. Walory smakowe polskiego mięsa wieprzowego, w tym podgardla, doceniają smakosze z całej Europy. Podgardle wieprzowe jest doskonałe na skwareczki i smalec lub jako dodatek do pasztetów. Jest to mięso nie tylko smaczne, ale także zdrowe i pożywne. Surowe podgardle wieprzowe w 100 gramach posiada wartość energetyczną 655 kcal.
Podgardle wieprzowe to produkt cieszący się niezwykłą popularnością ze względu na swoje różnorodne kulinarne zastosowanie. Po usmażeniu cienkich plasterków tego mięsa na patelni lub grillu, sprawdzi się idealnie jako samodzielny posiłek, lub dodatek do kanapki. Można stosować go również jako składnik wielu tradycyjnych dań kuchni polskiej, na przykład bigosów, żurków, fasolek, jajecznicy oraz innych dań ciepłych.
Zastosowanie w kuchni
Podgardle wieprzowe to wykwintne mięso pozyskiwane z tuszy wieprzowej, z części tłuszczowo-mięśniowej. Jest to mięso, które doskonale nadaje się do produkcji aromatycznego smalcu lub do przyrządzania domowych pasztetów. Stanowi także obowiązkowy dodatek do bigosu. Wędzone podgardle wieprzowe dobrze sprawdzi się również pod jajecznicę, w postaci skwarek, czy też jako zasmażka do zup.
Podgardle wieprzowe jest coraz częściej stosowane i doceniane przez szefów kuchni z całego świata. Po usmażeniu cienkich plasterków tego mięsa na patelni lub grillu, sprawdzi się idealnie jako samodzielny posiłek, lub dodatek do kanapki. Można stosować go również jako składnik wielu tradycyjnych dań kuchni polskiej, na przykład bigosów, żurków, fasolek, jajecznicy oraz innych dań ciepłych.
Podgardle wieprzowe jest doskonałe na skwareczki i smalec lub jako dodatek do pasztetów. Jest to mięso nie tylko smaczne, ale także zdrowe i pożywne. Surowe podgardle wieprzowe w 100 gramach posiada wartość energetyczną 655 kcal i ma w sobie aż 6,38 g białka. Zawiera różne witaminy, między innymi witaminę C, witaminę A, E i D. Ma w sobie także wartościowe i ważne dla zdrowia mikroelementy, takie jak wapń, żelazo i magnez.
Podgardle wieprzowe jest dosyć tłuste mięso, które na ogół dodaje się do potraw z chudych mięs mielonych, na przykład pasztetów. Dobrze nadaje się również do przetopienia. Wędzone podgardle wieprzowe jest idealne jako dodatek do usmażenia na nim jajecznicy, czy do zasmażek zup, w których potrzebny jest posmak wędzonki.
Podgardle wieprzowe to mięso nie tylko smaczne, ale także zdrowe i pożywne. Surowe podgardle wieprzowe w 100 gramach posiada wartość energetyczną 655 kcal i ma w sobie aż 6,38 g białka. Zawiera różne witaminy, między innymi witaminę C, witaminę A, E i D. Ma w sobie także wartościowe i ważne dla zdrowia mikroelementy, takie jak wapń, żelazo i magnez.
Podgardle wieprzowe to produkt cieszący się niezwykłą popularnością ze względu na swoje różnorodne kulinarne zastosowanie. Po usmażeniu cienkich plasterków tego mięsa na patelni lub grillu, sprawdzi się idealnie jako samodzielny posiłek, lub dodatek do kanapki. Można stosować go również jako składnik wielu tradycyjnych dań kuchni polskiej, na przykład bigosów, żurków, fasolek, jajecznicy oraz innych dań ciepłych.
Przepisy z podgardlem
1. Podgardle wędzone z ziemniakami i cebulą
Składniki:
- 500 g podgardla wieprzowego
- 1 kg ziemniaków
- 2 duże cebule
- sól, pieprz do smaku
- 2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Podgardle pokrój w cienkie plastry. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę, a cebulę w piórka. Na patelni rozgrzej olej, dodaj podgardle i smaż do momentu, aż stanie się chrupiące. Dodaj ziemniaki i cebulę, przypraw solą i pieprzem. Smaż wszystko razem, aż ziemniaki będą miękkie i lekko zarumienione.
2. Bigos z podgardlem
Składniki:
- 500 g podgardla wieprzowego
- 1 kg kiszonej kapusty
- 2 cebule
- 2 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Podgardle pokrój w kostkę i podsmaż na patelni. Cebulę pokrój w kostkę i dodaj do podgardla. Dodaj kapustę, liście laurowe i ziele angielskie. Wszystko razem dusz pod przykryciem na małym ogniu około 2 godzin. Na koniec dopraw solą i pieprzem.
3. Podgardle pieczone z warzywami
Składniki:
- 1 kg podgardla wieprzowego
- 1 kg ziemniaków
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 seler
- sól, pieprz, majeranek do smaku
Przygotowanie:
Podgardle natrzyj solą, pieprzem i majerankiem, a następnie odstaw na 2 godziny do lodówki. Ziemniaki, marchewkę, pietruszkę i seler obierz i pokrój w kostkę. Podgardle umieść w naczyniu żaroodpornym, dodaj pokrojone warzywa i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 2 godziny.