Boczek surowy jest jednym z ulubionych gatunków mięsa w Polsce, cenionym za swój wyjątkowy smak. Jest dość tani, a jednocześnie wyjątkowo smaczny. Boczek pochodzi z bocznej oraz brzusznej części półtuszy wieprzowej, bez sadła i pachwiny. W tej części tuszy wieprzowej przerost tłuszczowy jest znaczny i dobrze widoczny. Ilość i grubość warstwy tłuszczowej zwiększa się wraz z wiekiem zwierzęcia. Tkanka tłuszczowa poprzerastana jest cienkimi warstwami mięśni.
Boczek surowy z kością ma kolor jasnoróżowy i charakteryzuje się dużym i dobrze widocznym przerostem tłuszczowym. Mięśnie poprzerastane są poziomymi warstwami białego tłuszczu i zawierają kości żebrowe (żeberka). Świeży boczek bez kości ma kolor ciemnoróżowy. Ma mniejszy przerost tłuszczowy od boczku z kością. Mięśnie poprzerastane są poziomymi warstwami tłuszczu.
Boczek surowy jest mięsem wysokokalorycznym. Zawiera znaczne ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Jest źródłem białka i witamin. Boczek stanowi tkanka tłuszczowa przerośnięta mięśniami. Przeciętny podstawowy skład chemiczny boczku kształtuje się następująco: woda 36,5%, białko 10,1%.
Boczek surowy może być wykorzystywany na wiele sposobów. Jest polecany na wędzonki, również z grilla oraz do smażenia i duszenia. Pieczony boczek jada się na ciepło i na zimno. Delikatne mięso boczku dobrze poprzerastane tłuszczem jest kruche i soczyste. Boczek może stanowić surowiec potraw gotowanych, pieczonych, smażonych oraz być wykorzystywany w przetwórstwie.
Warto jednak pamiętać, że aby nadawał się do bezpośredniego spożycia, surowy boczek musi zawsze zostać usmażony, upieczony lub ugotowany.
Wartości odżywcze surowego boczku: kalorie, białko i inne składniki
Surowy boczek wieprzowy jest mięsem wysokokalorycznym, zawierającym znaczne ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, ale również białka i witamin. W 100 gramach surowego boczku znajduje się wartość energetyczna wynosząca 388 kcal, 11,74 g białka, 45 g tłuszczu oraz 69 mg cholesterolu. Wartości te mogą się różnić w zależności od ilości tłuszczu w mięsie.
Boczek surowy jest również źródłem witamin z grupy B, takich jak tiamina, ryboflawina i niacyna. W 100 gramach surowego boczku znajduje się 0,3 mg tiaminy, 0,1 mg ryboflawiny, 3,8 mg niacyny. Co więcej, boczek dostarcza również minerałów, takich jak fosfor, sód i selen. W 100 gramach surowego boczku znajduje się 189 mg fosforu, 832 mg sodu i 20 mcg selenu.
Warto zwrócić uwagę, że wartości odżywcze boczku mogą się różnić w zależności od sposobu przygotowania. Na przykład, pieczony boczek ma mniejszą wartość energetyczną, ponieważ tłuszcz się wytapia podczas pieczenia.
Chociaż boczek surowy jest smaczny i bogaty w białko, warto pamiętać o jego wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Dlatego warto spożywać go z umiarem i wybierać chudsze warianty, gdy to możliwe.
Przepisy z wykorzystaniem surowego boczku
1. Rolada z boczku surowego
- 2 kg surowego boczku bez skóry
- 2 łyżki soli
- 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
- 7-8 ząbków czosnku
2. Boczek pieczony
- 1300-1500 g surowego boczku bez skóry
- 3 ząbki czosnku
- 5 łyżek wody lub bulionu
- Przyprawy: łyżeczka soli, łyżka majeranku, 2 listki laurowe, pół łyżeczki pieprzu
3. Babka ziemniaczana z boczkiem
- 3 kg ziemniaków
- 2 duże cebule
- pół kg boczku
- pół kg karkówki
- 3 jajka
- 3 łyżki smalcu lub oleju
- sól, świeżo zmielony pieprz, kminek, oregano, majeranek